Aktuality

V Šedivském lomu jsme hostili Český pohár v letním biatlonu

Pondělí 11. června 2018 - 12:01:25

Ve dnech 8. – 10. června jsme uspořádali úvodní kolo Českého poháru v letním biatlonu 2018. A pořádně jsem se přitom zahřáli 😊, a to nejen kvůli letnímu horku! Měli jsme jednak velkou konkurenci v žambereckém JamRocku, který nám ubral z lidských kapacit našich dobrovolníků, nebo jsme se museli vypořádat s elektronickým ovládáním nových terčů Kurvinen. Kurňa, to bylo něco! Každopádně celodenní víkendová klání proběhla zdárně a poděkování patří všem, kteří svůj volný čas věnovali biatlonu. Moc si toho vážíme!


A jak to dopadlo? Souhrn naleznete na stránkách www. biatlon.cz

My se nyní zaměříme na naše letohradské naděje. Na úvod je třeba předeslat, že závodění v této části přípravného období pro nás ještě není prioritou. Kondici, na rozdíl od „letňáků“, teprve nabíráme. Ale na druhou stranu, proč nezávodit, máme-li tu možnost rovnou pod nosem 😊. Obsadili jsme sedm z celkem 18 kategorií, a to čtyři žákovské a tři dorostenecké. V sobotu se soutěžilo v klasickém sprintu, neděla byla vyhrazena sprintům se štafetovou střelbou.

Nejvíce se dařilo dorostence starší (kategorie B) Michaele Šilarové, jež dvakrát dosáhla na bronz a postarala se tak o naše jediné cenné kovy! V nadějné formě se prezentovala také Lucie Motlová, jež ve stejné kategorii obsadila páté a deváté místo. Pátý skončil v neděli Dalibor Šuba a v sobotu bral devátou příčku Vojta Dostálek (oba dorostenci B) i Karolína Burešová (dorostenky A).

V početně zastoupených žákovských kategoriích bylo pro naše mladé závodníky především cílem vyzkoušet si po pauze opět manipulaci a střelbu v závodním zatížení. Někdy se to povedlo, jindy ne. Za zaznamenání určitě stojí nedělní osmá příčka Lukáše Rybky mezi žáky C, stejně jako dvanácté pozice v této kategorii Jana Gregora (sobota) a Víta Suchodola (neděle). Mezi žákyněmi C se do první patnáctky prosadily Klára Grossmannová (sobota) a o den později i Lucie Kánská. V kategorii žáků B stojí za zaznamenání stabilní výkonnost Filipa Mikyska, jenž skončil v sobotu 10. a v neděli devátý! Pěkné výsledky mají na kontě i žákyně B Julie Kožnarová skončila 14. v sobotu a Lucie Kubová doběhla 12. o den později.

Ještě jednou díky všem, kteří pomohli!   


Foto:Igor Lána

Celý článek »

Tomáš Hermann

Poslední mazání 2018

Pátek 20. dubna 2018 - 10:38:17

Sezóna je definitivně za námi. Potvrdilo to vydařené a bujaré Poslední mazání, které nezastavil ani pátek třináctého! A během vyhlašování se opět ukázalo, že se máme za uplynulý rok i sezónu čím pochlubit! Především jsem znovu klub olympijského medailisty!

A právě Michal BIMBO“  Krčmář, držitel stříbra z Pchjongčchangu se na Šedivci stal hlavní hvězdou večera. Ale také další výsledky stojí za to si připomenout!

 

Jsme celkově druhým klubem v Českém poháru žactva, druzí jsme mezi kluby skončili i v ČP dorostu. A to nejlepší přišlo po sečtení: žebříček klubů Českého poháru jsme vyhráli!

Máme medailisty z MSJ&D v Estonsku – Mikuláš Karlíka a Tomáše Mikysku, kteří společně s jilemnickým Vítězslavem Hornigem vybojovali stříbro. Máme bramborové medailisty z MEJ ve Slovinsku Terku Vinklárkovou a Jakuba Štvrteckého. Kuba navíc potěšil šestým místem na MSJ a premiérou ve SP na slavném Holmenkollenu.

A mámě toho ještě mnohem více! Máme medailisty z MČR žáků, dorostu a juniorů, a to v zimě i v létě – na lyžích, kolcích, horských kolech nebo v krosu. Máme úspěšný žákovský potěr ze závodů Českomoravského poháru.

Uspořádali jsem Mistrovství ČR v letním biatlonu, Český pohár žactva v zimě, hostili jsme Hry VIII. zimní olympiády dětí a mládeže nebo závody Olympijských nadějí dorostu. Zvelebili jsme náš areál v Šedivském l,omu... A to vše jak zásluhou pracovníků klubu, tak především díky nadšení dobrovolníků, kamarádů, partnerů, pochopení města, kraje, svazu… Díky všem!    

 

Podívejte se na video, které sestřihal junior Jiří Ondřejka  

 

Michal Krčmář se v rozhovoru vrátil k olympijskému sprintu, zavzpomínal na slzy radosti… a přidělal nám nové. „Měl jsem velké štěstí na trenéry a parťáky. To jsou, myslím, pro sportovce vedle zdraví jedny z rozhodujících předpokladů k tomu, aby mohl uspět. A začalo to už tady v Letohradě, tady, kde se cítím doma. Sportovec a trenér si musí lidsky rozumět. Na trenérovi pak je, aby našel optimální cestu, která sportovce dovede na vrchol. I parta je jedním z faktorů, který pomáhá růstu. Ano, ne každý dojde na vrchol, ale každý je důležitý. S někým je legrace, další je výborným kolegou pro trénink, jiný neváhá vždy pomoci. Parta je důležitá, motivující, naučí soužití lidí různých povah, což je i vklad do života. Proto je dobré biatlon dělat.“

 

A začalo se oceňovat. Diplomy a ceny sportovcům, trenérům a pomocníkům předávali Libor Vlček, prezident klubu, Petr Fiala, starosta Letohradu a Michal Krčmář, jenž diplomy i vlastnoručně podepsal.

 

 

Ocenění členové Klubu biatlonu v Letohradě za sezónu 2017/18

 

Přípravka - Ocenění za přístup, zlepšení  a pěkné výkony

Lucie Málková               

Jan Veselý         

Jakub Veselý

Klára Kubová                 

Klára Svobodová                        

Daniel Stejskal              

 

Nejmladší žactvo

Michael Málek

Nina Kubíčková             

Šimon Knápek 

Adam Hanuš                  

Nicol Bártová  

 

Trenérky: Marie Málková,  Radka Doskočilová

 

 

Mladší žactvo:

Nikol Marková               2x 1. ODM – biatlon, 2. MČR

Tereza Lánová                2x 3. a 2. místo štafeta ODM - běh na lyžích

Filip Mikyska                  3. MČR  a 3. štafeta ODM - biatlon

Štěpán Suchodol                          2x 2. ODM -  běh na lyžích

Zuzana Kubíčková                       za příkladný přístup, 3. MČR  

 

Starší žactvo:

Svatava Mikysková                     1. CŽ, 2x 1. MČR a 2x 2. ODM

Jan Semirád                                  1. CŽ a 2x 1. MČR

Matěj Teo Költö                           3. CŽ , 3. MČR, 3.  ODM

Lucie Kánská                   za příkladný přístup, 2. ODM běh na lyžích

Jan Gregor                                    za příkladný přístup, 2. ODM štafeta běh na lyžích

 

Pomocníci: Tomáš Strnad a Tomáš Suchomel

 

 

Dorost a juniorka:

Tereza Vinklárková       1. a 2.  MČR, 4. MEJ – single mix štafeta, 9. MEJ – individuál

Jan Lušovský                   2.  MČR – sprint

Tereza Grossmannová 3. MČR – smíšená štafeta dvojic

Matěj Hermann             3. MČR – smíšená štafeta dvojic

Petr Kánský                     za přístup

 

Pomocníci: Antonín Poláček, Petr Halbrštát

 

 

Nejlepší sportovci Klubu:

Mikuláš Karlík                                                      2. MSD – štafeta, 9. a 10. MSD (sprint, individuál)      

Tomáš Mikyska                           2. MSD – štafeta

Jakub Štvrtecký                           6. MSJ – individuál, 4. MEJ – smíšená štafeta dvojic

 

 

Speciální ocenění – návrh:

Adamec Jan, Motyčka Tomáš – projekty a realizace rozšíření tratí a buňkoviště

Mikula Libor – organizace ZODM

Mikyska Vladimír – snowmen

Michael Málek – trenér české reprezentace mužů, za podíl na stříbru Michala Krčmáře

Marek Doskočil – grafické práce Speciální ocenění

Michal Krčmář


Celý článek »

Tomáš Hermann

Jaká byla mise Jakub Štvrteckého ve Světovém poháru?

Úterý 20. března 2018 - 09:34:09

Není obvyklé, aby devatenáctiletý junior startoval v závodě Světového poháru. Jakub Štvrtecký z našeho klubu už takovou zkušenost má. Pro VIII. Světového poháru, které se odehrálo v norském Oslu, se stal členem české reprezentace. Ve výběru nahradil nemocného Michala Šlesingra. Na tratích slavného areálu Holmenkollen se představil ve sprintu na 10 km a obsadil 80. místo mezi 104 startujícími špičkovými biatlonisty.

„Moc si příležitosti, kterou jsem dostal, vážím. Zažít atmosféru Světového poháru přímo zevnitř dění, vidím jako super zkušenost. Potkával jsem nejlepší závodníky na světě a snažil jsem se odkoukat, co se dalo. Ale ve finále toho nebylo mnoho, protože jsem se musel soustředit i na svůj výkon,“ začal vyprávět po pondělním návratu do Letohradu.

Mrzelo ho, že se na trati nepotkal s běžeckou formou, kterou měl před třemi týdny během mistrovství světa juniorů v estonském Otepää. „Průšvih to snad nebyl, ale vím, že umím běhat rychleji.“ Dosáhl 66. běžeckého času a na trati byl o 16 sekund rychlejší než loučící se legenda Jaroslav Soukup. „Poznal jsem, jak jsou tratě na Holmenkollenu těžké až zrádné. Není tam mnoho míst k odpočinku a komu dojdou síly, nakoupí velkou ztrátu.“

Náročná je podle slov rodáka z Velkých Karlovic i střelnice. „Od moře stále nevyzpytatelně pofukovalo. Člověk si pak není jistý, zdali má cvakat, nebo ne.“ Vleže minul jeden terč a hned věděl, že se jednalo o jeho chybu. „Moc jsem tlačil proti ráně ramenem,“ vysvětluje. Vstoje pak chyboval dvakrát. „No, myslím, že umím zastřílet i lépe,“ povzdychne si.

Přestože si ve Světovém poháru odbýval premiéru, zkušenosti s reprezentací už má. „Během letní přípravy jsem s týmem trénoval v Novém Městě na Moravě, nebo jsem se na podzim zúčastnil soustředění v lyžařském tunelu v Oberhofu.“

Pokoj v Oslu sdílel společně s Michalem Krčmářem s dalším odchovancem letohradského biatlonu a olympijským medailistou z Pchjongčchangu. „Michal je hrozně pohodový a vstřícný kluk. Bylo to fajn.“     

Když mu na Holmenkollenu skončil závodní program, trénoval, pozoroval, učil se, vnímal a fandil. „Start ve svěťáku je pro mě obrovskou motivací do další práce. Přemýšlel jsem, v čem bych se měl zlepšit a je toho hodně...vlastně ve všem. V běhu, v síle, ve střelbě. Bude to bolet, ale těším se na to,“ dodává svěřence trenéra Vlastimila Vávry.

Zima pro talentovaného biatlonistu ještě nekončí. V sobotu se představí při Mistrovství ČR a biatlonové exhibici v Jablonci nad Nisou, v neděli pak na Mísečkách v Krkonoších poběží mistrovský závod na 30 km volnou technikou.  


Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Celý článek »

Tomáš Hermann

Šedivský lom hostil Českomoravský pohár v běhu na lyžích

Pondělí 12. března 2018 - 10:17:06

V sobotu 10. března jsme v Šedivském lomu uspořádali Českomoravský pohár v běhu na lyžích. Do Letohradu přijeli lyžaři z Hlinska, Svratky, Nového Města na Moravě, Brna nebo třeba z nedalekého Klášterce. A samozřejmě nechyběly desítky našich malých či větších závodníků. Minižáci a nejmladší žaci závodili klasickou technikou, ostatní kategorie byly vypsány pro volný styl. Bruslařské tratě byly zpestřeny o slalomový výjezd, osmičku nebo jízdu v boulích po tzv. „Ondrových muldách“. Tým kolem Jirky Faltuse a Petra Grossmanna připravil pěkné závody. Poděkování patří všem, kteří pomohli, speciální díky pak míří k Vlastiku Ježákovi a Jirkovi Novotnému. Chlapi děkujeme za vaši obětavost!   

A jako závody proběhly? Podívejte se na fotky Igora Lány.     


Celý článek »

Tomáš Hermann

MČR v biatlonu dorostu a juniorů: šest medailí, 23x Top Ten a 1x Světový pohár!

Pondělí 12. března 2018 - 09:50:38

Sečteno podtrženo. Našim dorostencům a juniorům vyvrcholila od pátku 9. do neděle 11. března domácí zimní sezona. Zúčastnili jsme se Mistrovství České republiky, které hostila Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě. Jestliže páteční štafety měly ještě trochu zimní charakter, tak nedělní stíhací závody probíhaly za májových teplot. Jak se nám dařilo? Z Vysočina Areny jsme si do Šedivského lomu přivezli šest medailí, dalších 23x umístění v elitní desítce, a také jednu nominaci na Světový pohár!!! Ale popořádku.

Do pátečních závodů smíšených dvojic nastoupilo v kategorii dorostu neuvěřitelných 30 štafet! My jsme měli na startu sedm dvojic. Po prvních dvou úsecích se na druhém místě pohybovali Veronika Gallová a Petr Kánský, kteří nakonec po chybách na střelnici doběhli sedmí. Naopak dobrý finiš měli Tereza Grossmannová a Matěj Hermann, Ti byli dlouho šestí, aby v závěru vybojovali bronz! Naši první medaili! Závody juniorů a dospělých jsme neobsadili.  

V sobotních sprintech překvapil a potěšil druhým místem Jan Lušovský v kategorii dorostenců A, kde navíc doběhl 10. Dalibor Šuba. Páté místo mezi dorostenkami A vybojovala Tereza Grossmannová, desátá skončila Nikita Kubíčková. Mezi dorostenci B dosáhl Matěj Hermann na pátou pozici, Tomáš Mikyska obsadil sedmé místo a Martin Palla desáté. Juniorka Tereza Vinklárková pak potvrdila roli favoritky a může se těšit ze zlata. Mezi juniory si Mikuláš Karlík doběhl pro stříbro, Jakub Štvrtecký skončil pátý a Jiří Ondřejka sedmý.

Nedělní stíhací závody, do kterých vyráželi závodnicí v pěti vteřinových intervalech, provázelo teplé jarní počasí. Sníh byl mokrý, pomalý a závody náročné, čtyři střelecké položky obtížnost ještě násobily. Jak to dopadlo? Mezi mladšími dorostenkami poskočila Nikita Kubíčková na páté místo, Tereza Grossmanová obsadila devátou příčku. Jan Lušovský ve stejné kategorii chlapců doběhl osmý. Mezi dorostenci B jsme měli hned čtyřnásobné zastoupení v elitní desítce. Matěj Hermann vybojoval čtvrté místo, Petr Kánský sedmé, Tomáš Mikyska osmé a Robert Valíček deváté! A junioři do naší sbírky opět přidali medaile. Tereza Vinklárková stříbro a Mikuláš Karlík zlato!

A co ten Světový pohár? V nedělních výsledcích už nenajdeme jméno Jakuba Štvrteckého, šestý junior nedávného MSJ v Estonsku z vytrvalostního závodu jen ráno lehce potrénoval a pak začal balit kufry. Svěřenec trenéra Vlastimila Vávry byl povolán do reprezentačního výběru mužů a bude reprezentovat v rámci VIII. kola Světového poháru v Oslu. Kubo blahopřejeme a držíme pěsti!     


Celý článek »

Tomáš Hermann

www.biatlonletohrad.cz - 2019